Info paaugliams
Ar skausmingos mėnesinės yra normalus daugumos moterų patiriamas dalykas? Ar tiesa, kad skausmingos mėnesinės gali praeiti laikui bėgant arba pagimdžius ir į tai nereikėtų kreipti dėmesio? Kokie kiti požymiai mėnesinių ar ciklo metu praneša apie organizmo sutrikimus? Kaip reikėtų elgtis, jei manai, kad mėnesinių ar ciklo metu susiduri su anksčiau minėtomis problemomis? Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
Mokslinių tyrimų duomenimis, daugiau negu pusė vaisingo amžiaus moterų skundžiasi įvairaus pobūdžio nemaloniais pojūčiais dubens srityje, o 1 iš 10 pacienčių per mėnesines patiria itin stiprius skausmus, labai trikdančius įprastinę veiklą.
Skausmingos mėnesinės (dismenorėja, algodismenorėja) dažniausiai vargina paaugles, jaunas moteris. Kuo moterys vyresnės, tuo skausmingų mėnesinių dažnumas mažesnis.
Įvairių autorių duomenimis, dismenorėja vargina 40–90 proc. įvairaus amžiaus moterų. Tai viena dažniausių priežasčių, kodėl paauglės praleidžia pamokas, o jaunos moterys neateina į darbą. Vienų mokslinių tyrimų duomenimis, apie 14 proc. paauglių neina į mokyklą dėl skausmingų mėnesinių, kiti moksliniai tyrimai rodo, kad apie 60 proc. moterų dėl mėnesinių skausmo sumažėja darbingumas, net 45 proc. jų neišeina į darbą ar mokyklą.
Dismenorėja gali būti pirminė ir antrinė.
Pirminė dismenorėja – skausmingos mėnesinės nesant organinės dubens organų patologijos. Būdinga tik esant ovuliaciniam ciklui, praėjus 6–12 mėnesių po menarchės (pirmųjų mėnesinių). Manoma, kad pagrindinė priežastis – intensyvesnė prostaglandinų sintezė, skatinanti smarkiau susitraukinėti gimdą, o atsiradus gimdos sienelės kraujotakos sutrikimui, kyla skausmas. Pirminė dismenorėja atsiranda paauglystėje, vargina apatinės pilvo dalies spazmai ir/ar nugaros skausmai, kurie prasideda pirmą, antrą kiekvienų mėnesinių dieną, skausmingas mėnesines kartais lydi virškinamojo trakto sutrikimai, pvz., viduriavimas, vėmimas.
Antrinę dismenorėją sukelia organinė lyties organų patologija: endometriozė, adenomiozė, lėtinė dubens srities infekcija, gimdos spiralės, gimdos gleivinės polipai, gimdos kaklelio stenozė, gimdos pogleivinė mioma, dubens, pilvo organų operacijų padariniai, Ašermano sindromas, psichoseksualinės problemos. Antrinė dismenorėja atsiranda ne paauglystėje, bet vėlesniame amžiuje, pakinta skausmo pobūdis, rūšis, stiprumas.
Jauname amžiuje diferencijuojant dubens skausmų, dismenorėjos (skausmingų mėnesinių) priežastį taip pat būtina galvoti apie endometriozę, siekiant išvengti pavėluotos diagnostikos. Kadangi endometrioze vis dažniau serga jaunos moterys ir merginos, todėl paauglystėje, prasidėjus mėnesinėms, būtinai reikia lankytis pas ginekologą, net jei galvoji, jog esi visiškai sveika.
Pirminė dismenorėja nesukelia jokių medicininių komplikacijų, tačiau psichosocialinė įtaka merginų ir moterų gyvenimo kokybei yra labai didelė. Tinkamai gydant skausmingas mėnesines, didėja merginų darbingumas, gerėja gyvenimo kokybė.
Kai kurioms moterims skausmą palengvina karšta vonia, ant pilvo apačios laikomos šilumą skleidžiančios priemonės (pvz., karšto vandens butelis, šildomoji pūslė ir pan.). Galima vartoti skausmą malšinančių vaistų.
Mėnesinių skausmą palengvina įvairūs jogos pratimai, akupunktūra, apatinės pilvo dalies masažas, atpalaiduojamosios šilumos procedūros, didesnis fizinis aktyvumas prieš mėnesines.
Mėnesinių pobūdis (skausmingos mėnesinės) gali pakisti laikui bėgant arba po gimdymo dėl hormonų pokyčių moters organizme, tačiau į mėnesinių, pilvo apatinės dalies ir dubens skausmą reikėtų kreipti ypatingą dėmesį – laiku apsilankyti pas gydytoją ginekologą. Gydytojui laiku atlikus būtinus tyrimus, patvirtinus diagnozę ir paskyrus individualų gydymą, ligos progresavimas gali būti sustabdytas.
Kokio amžiaus merginai gali prasidėti endometriozė? Kaip galima išvengti šios ligos, kokia prevencija, kokias priemones naudoti?
Endometrioze dažniausiai serga vaisingo amžiaus moterys (15–49 metų). Apie 38 proc. moterų pirmuosius endometriozės simptomus pajunta būdamos jaunesnės nei 15 metų amžiaus, 28 proc. – 15–19 metų amžiuje. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad endometrioze dažniau serga negimdžiusios moterys, tos, kurių menstruacijų pradžia ankstyva, trumpas mėnesinių ciklas, gausios mėnesinės.
Iki šiol nėra nustatyta tikslių endometriozės prevencijos veiksnių, todėl kiekvienai moteriai ir merginai rekomenduojama gydytojo ginekologo konsultacija, profilaktinis patikrinimas, savalaikė ligos diagnostika ir tinkamas gydymas. Nustatyta, kad nėštumas stabdo endometriozės progresavimą.
Ar reikia paauglystėje prasidėjus mėnesinėms lankytis pas ginekologą, net jei manai, jog esi visiškai sveika?
Kadangi endometrioze vis dažniau serga jaunos moterys ir merginos, todėl paauglystėje, prasidėjus mėnesinėms, būtinai reikia lankytis pas ginekologą, net jei galvoji, jog esi visiškai sveika.