top of page

Priežastys

Kokios yra ligos atsiradimo priežastys? 

Endometriozės atsiradimo priežastis nėra aiški. Sergant endometrioze, ant įvairių vidaus organų susiformuoja židiniai: dažniausiai jie susidaro ant kiaušidžių, kiaušintakių, gimdos paviršiaus, žarnų, šlapimo pūslės. Retais atvejais endometriozės židiniai gali išplisti už pilvo ertmės ribų. Endometriozės židiniai, kaip ir gimdos vidinis sluoksnis, reaguoja į hormonų pokyčius menstruacinio ciklo metu – mėnesinių metu židiniai padidėja ir sukelia kraujavimą. Tačiau, skirtingai nuo gimdos gleivinės, endometriozės židinių kraujas negali pasišalinti iš organizmo, todėl kyla aplinkinių audinių uždegimas, ima formuotis sąaugos ir kiaušidžių cistos (endometriomos).

Yra kelios endometriozės atsiradimo hipotezės.

Pilvaplėvės endometriozės:

·                     Sampsono retrogradinės implantacijos teorija (mėnesinių metu per kiaušintakius į pilvaplėvės ertmę patekusios gimdos gleivinės ląstelės implantuojasi ant dubens organų ar pilvaplėvės).

·                     Gimdos gleivinės ląstelių limfinės ir kraujagyslinės diseminacijos ir implantacijos teorija.

·                     Celomo metaplazijos teorija (endometriumo liaukos ir endometriozės židiniai atsiranda iš metaplazavusių pilvaplėvės celomomezotelio ląstelių).

Kiaušidžių endometriomų:

·                     Dėl kraujavimo iš paviršinių kiaušidės endometriozės židinių susikaupę menstruacijų likučiai lemia kiaušidės žievinio sluoksnio pakitimus, būdingus endometriozei.

·                     Paviršiniai kiaušidės endometriozės židiniai į procesą įtraukia funkcines kiaušidės cistas.

·                     Kiaušides dengiančio celomo epitelio metaplazija.

Giliosios rektovagininės (tiesiosios žarnos – makšties) pertvaros endometriozės:

·                     Iš Miulerio latakų liekanų susiformavę adenomioziniai mazgeliai metaplazuoja į gimdos gleivinės liaukas. 

·                     Užgimdinėje įduboje esančios pilvaplėvės endometriozės židinių sukelta uždegiminė infiltracija ir fibrozė.

Endometriumo ląstelių gebėjimas išlikti, proliferuoti ir formuoti endometriozės židinius, kuriems būdingas uždegimas su padidėjusia citokinų, prostaglandinų ir kitų mediatorių koncentracija, lemia pagrindinius endometriozės simptomus – skausmą ir nevaisingumą.

Ar liga gali būti paveldima?

Labai svarbus genetinis polinkis sirgti endometrioze. Mokslinių tyrimų duomenimis, endometrioze sergančių moterų pirmos eilės giminaitėms ligos rizika yra 3–10 kartų didesnė.

Ar moterys, sergančios endometrioze, turi didesnę riziką susirgti vėžiu?

Sergant endometrioze, gimdos gleivinė pradeda vešėti jai nebūdingose vietose, tačiau ši liga yra nepiktybinė. Šiuo metu nėra tikslių mokslinių tyrimų, įrodančių, kad moterys, sergančios endometrioze, turi didesnę riziką susirgti vėžiu.

Priežastys: About
Doctor Holding Patient's Hand

Apie endometriozę

Blinds

Simptomai

Doctor Using Digital Tablet

Diagnostika

Herbal Medicine

Gydymas

Mother and Baby

Nevaisingumas

Nurse And Patient In Waiting Room

Info paaugliams

Priežastys: News
bottom of page