Nevaisingumas
Ar įmanoma pastoti sergant endometrioze? Ar tiesa, kad kuo aukštesnė endometriozės stadija, tuo mažesnis moters vaisingumas? Ar endometriozė gali įtakoti kūdikio išnešiojimą? Kokios rekomendacijos ir gydymas skiriamas moterims, sergančioms šia liga ir norinčioms pastoti? Kokia dažniausiai siūloma gydymo eiga moterims, turinčioms pastojimo problemų, kurioms įtariama endometriozė arba rasta endometriomų? Ar kiaušintakių nepraeinamumas susijęs su endometrioze?
Su endometrioze susijusio nevaisingumo gydymas. Endometriozė ne visada sukelia nevaisingumą. Nemažai endometrioze sergančių moterų sėkmingai pastoja ir pagimdo, tačiau daugelis autorių nurodo, kad moterys net su minimalia ar nedidelio laipsnio endometrioze rečiau pastoja negu bendros populiacijos moterys, o pastoti užtrunka ilgiau. Nėra patikimų įrodymų, ar minimali bei lengvo laipsnio mažojo dubens organų ir pilvaplėvės endometriozė gali trukdyti pastoti. Manoma, kad neigiamos įtakos gali turėti prostaglandinų ir kitų biologinių mediatorių, kuriuos gamina endometriozės implantai, poveikis ovuliacijai, geltonkūnio funkcijai ir implantacijai. Kuo didesnio laipsnio endometriozė, tuo didesnė nevaisingumo tikimybė. Pastoti trukdo endometriozės sukeltos mažojo dubens sąaugos ir mažojo dubens organų randiniai pokyčiai, sutrikdantys kiaušinėlio patekimą iš kiaušidės į kiaušintakį (endometriozė sutrikdo kiaušintakių pratekamumą) bei embriono implantaciją gimdoje.
Nėra įrodymų, kad endometrioze sergančios moterys dažniau patiria pasikartojančius persileidimus. Taip pat nėra įrodymų, kad dėl endometriozės gydymo rečiau pasikartoja persileidimai, taip pat nėra mokslinių įrodymų, jog endometriozė gali turėti įtakos vaisiaus išnešiojimui.
Hormoninis gydymas
Jeigu gydymo tikslas yra pastoti, minimalios ir lengvo laipsnio endometriozės atvejais kiaušidžių funkcijos slopinimas hormonais nėra efektyvus ir su endometrioze susijusiam nevaisingumui gydyti neturėtų būti vartojamas. Nepakanka įrodymų, ar ta pati taktika tinka, kai endometriozė yra labiau pažengusi (A lygio rekomendacija).
Chirurginis gydymas
Kai laparoskopijos metu nustatoma tik minimali arba lengvo laipsnio endometriozė, jos židiniai turi būti sunaikinti, o sąaugos – pašalintos, nes tai didina tikimybę pastoti, palyginti su vien diagnostine laparoskopija (A lygio rekomendacija).
Kai endometrioidiniai pokyčiai sutrikdo mažojo dubens organų anatomiją, laparoskopijos metu būtina ją atstatyti, jeigu tai įmanoma.
Iki šiol nepakanka atsitiktinių imčių placebo kontroliuojamų tyrimų ar metaanalizių duomenų, norint atsakyti į klausimą, ar chirurginis vidutinės ir sunkios endometriozės židinių pašalinimas padidina nėštumo tikimybę. Laparoskopinis didesnių kaip 4 cm diametro kiaušidžių endometriomų išlukštenimas pagerina pastojimo tikimybę, palyginti su endometriomų drenavimu ir koaguliacija.
Pagalbiniai apvaisinimo būdai
Jei moteriai, sergančiai endometrioze, nepavyksta pastoti, pacientė turėtų būti nukreipiama į vaisingumo specialisto konsultaciją.
Vertinant mokslinės literatūros duomenis, moterims gali būti taikomi pagalbinio apvaisinimo metodai, priklausomai nuo klinikinės situacijos konkrečiu atveju (IUI, IVF ir kt.).
IUI su kiaušidžių funkcijos stimuliacija padidina nėštumo tikimybę, tačiau IUI be kiaušidžių funkcijos stimuliacijos efektyvumas nėra aiškus (A lygio rekomendacija).
IVF yra tinkamas nevaisingų moterų, sergančių endometrioze, gydymo būdas, ypač tada, kai pažeisti kiaušintakiai, kai kartu ir vyras nevaisingas arba kai paprastesni gydymo būdai nepadėjo pastoti (B lygio rekomendacija).
Ar šalinant endometriomas gali sumažėti moters vaisingumas, kokia yra rizika? Jeigu artimiausiu metu neplanuojama pastoti, ar galima keleriems metams atidėti endometriomų šalinimą?
Laparoskopinė kiaušidžių cistektomija rekomenduojama, kai endometrioma yra didesnė kaip 4 cm, kadangi reikia histologiškai patvirtinti diagnozę, sumažinti infekcijos riziką, palengvinti folikulų pasiekiamumą ir galimai pagerinti kiaušidžių atsaką. Prieš operaciją su moterimi būtina aptarti galimą kiaušidžių funkcinio rezervo sumažėjimą ir kiaušidės funkcijos praradimo riziką. Jei anksčiau buvo operuotos kiaušidės, sprendimas dėl operacijos turi būti labai gerai apsvarstytas, įvertinant naudos ir kiaušidžių funkcijos praradimo riziką.
Šalinant endometriomas gali sumažėti moters vaisingumas, nes operacijos metu kartu su endometrioma pasišalina ir dalis sveiko kiaušidės audinio, todėl prieš endometriomų bei kitų kiaušidžių darinių chirurginį šalinimą turi būti įvertinta bei su paciente aptarta operacinio gydymo keliama priešlaikinio kiaušidžių funkcijos išsekimo išsivystymo bei vaisingumo sumažėjimo rizika.
Jeigu artimiausiu metu neplanuojama pastoti, galima būtų keleriems metams atidėti endometriomų šalinimą, reguliariai stebint endometriomos augimą dinamikoje, atliekant ultragarsinį kiaušidžių tyrimą.